1. Dubský Vasaloppet

1. Dubský Vasaloppet

Vasův běh (švédsky Vasaloppet) je závod v běhu na lyžích. Běží se na památku útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520. Délka tohoto běhu je 90 km a každoročně se ho účastní asi 16 tisíc závodníků.

Vzhledem k bohaté sněhové nabídce na úpatí Krušných hor se naše škola rozhodla podpořit pohybovou aktivitu našich žáků, ale i rodičů, a to formou běžkařského závodu, který by připomněl právě švédský Vasův běh. Na perfektně upravených běžeckých tratích ve sportovním areálu na Rudolfce, za které tímto děkujeme SK Dubí, se závodu účastnilo několik desítek žáků, rodičů, absolventů a přátel školy. Ozdobou závodu pak byl pedagog Katedry tělesné výchovy a sportu PF UJEP Martin Nosek, který běžel skutečný Vasův běh a devadesát kilometrů překonal za 5:15, ale i profesionální hasiči ze směny B stanice Teplice.

Prvotní cíl, překonat v součtu alespoň jeden Vasův běh, se rychle překlopil do cíle překonat tisíci kilometrovou metu. To se nám nadmíru povedlo a všechny účastníky, tak můžeme hrdě nazvat vítězi závodu.

Závěrem se podíváme trošku do statistik. Během třináctidenního závodu jsme urazili neuvěřitelných 1 555 601 metrů. Uběhli téměř 18 Vasových běhů. Ve stopě jsme strávili přes 200 hodin a přišlo nám více než 130 záznamů o vaší aktivitě.