Projekce filmu JSNS „1989: Chceme dýchat“ a beseda s Pavlem Horákem

Projekce filmu JSNS „1989: Chceme dýchat“ a beseda s Pavlem Horákem

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Známou větu pronesl Václav Havel v době sametové revoluce, která svrhla komunistický režim. Výročí události si žáci 9. třídy připomněli tvorbou plakátů a následných diskuzí o této době. Společně jsme též zhlédli dokument od Karla Strachoty „1989: Chceme dýchat“, která ukazuje Teplice v období normalizace.

Závěr filmu patří ekologickým demonstracím na Teplicku a vzniku teplického OF, mezi zakládající členy patřil i Pavel Horák. Právě on přišel dětem předat svůj působivý životní příběh, tedy spíše tu část, kdy se osobně setkal s totalitní perzekucí v době komunistického režimu v tehdejším Československu. Pan Horák byl uvězněn čtrnáct měsíců za to, že vyráběl a roznášel letáky s datem pohřbu „nepohodlného“ národního umělce Jaroslava Seiferta.

Všichni jme si uvědomili, že svoboda a demokracie nemusí být samozřejmostí a musíme o ni stále bojovat.