Mikuláš

Mikuláš

Tradice spojené s Mikulášovou osobou jsou velmi pestré a krajově i národnostně se liší. Součástí většiny z nich je rozdávání dárků dětem.

Mikuláš je představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Již tradičně chodí v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí.

Na mikulášskou nadílku, příchodu Mikuláše v doprovodu andělů a čertů se dnes dopoledne mohli těšit nejen všichni žáci naší školy, ale též děti z mateřské školy Cibuláček.

Někteří byli natěšení, u některých nastal strach i obava, dokonce ukáplo i několik slziček. Ač všichni víme, že se jedná o fiktivní bytosti, tak se žáci osmé třídy této úlohy zhostili na výbornou.

Mladší žáci si pro Mikuláše a jeho doprovod připravili krátké básničky či písničky a na oplátku obdrželi drobné sladkosti.

Pro naší dobrovolnici Marii byla mikulášská nadílka něčím úplně novým. V hodinách německého jazyka žákům vyprávěla, jak to vypadá s Mikulášem na severu Německa. Děti Mikuláše nevidí. Nadílka probíhá v noci z pátého na šestého prosince. Každé dítě si vyčistí svou botu, kterou postaví před dveře a ráno v ní najde sladkosti, ořechy, mandarinky a nějaký malý dáreček.