VZPoura úrazům

VZPoura úrazům

První dubnový čtvrtek se na naší škole konala premiéra originálního projektu VZPoura úrazům, zaměřeného na prevenci dětských úrazů a nehod. Tato netradiční beseda je založena na setkání žáků a ambasadorů tohoto konceptu, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík. Dva sympatičtí mladí muži, Honza a Standa, velice příjemnou a neotřelou formou, seznámili žáky s problematikou úrazů, jejich možnými následky a rizikovostí určitých životních situací. A nejenom to. Asi nejsilnější dojem ve všech zanechalo vyprávění hlavních aktérů o svém úrazu a o životě s následným postižením. Někteří sotva dýchali, jiní měli slzy v očích, pár zúčastněných chvílemi mrazilo, každopádně ve všech přítomných zanechalo vyprávění a následná diskuze hluboký a silný dojem. Ticho by se dalo ve třídě krájet…

I přes dechberoucí příběhy obou ambasadorů probíhala diskuze v odlehčeném a často i veselém duchu. Honza se Standou ukázali dětem na svém příkladu, že život na vozíčku rozhodně nekončí. Je sice těžší, někdy omezující, ale ne až tak, aby i vozíčkáři nemohli např. sportovat.

VZPoura úrazům, která probíhá pod záštitou VZP ČR, je projektem netradičním a zároveň edukativním. A protože měla beseda u všech zúčastněných nebývalý úspěch, už teď se můžeme v brzké době těšit na její pokračovaní.

Ing. Martina Blahoutová