Mladý badatel

Mladý badatel

Mladý badatel

Po přečtení nadpisu předpokládám, že si asi každý z nás představí nadějnou žačku či žáka, kteří se zajímají o chemicko – přírodovědné pokusy, botaniku, zoologii, mikrobiologii a antropologii. Ano, je tomu tak, naše škola se může pochlubit, že šikovných, zvídavých a nadějných badatelů máme na Školním náměstí více než dost. Od října jsme totiž pro žáky se zájmem o přírodu otevřeli kroužek, na kterém je stále co dělat…

Pěstujeme bylinky, sázíme palmy, pravidelně pořádáme ochutnávky exotických lahodných čajů. Když se vydáváme do světa zvířat, začínáme chronologicky od druhohor. Žáci mohou obdivně vzhlížet k mohutným dinosaurům, nořit se do hlubin, kde se setkávají jak s podmořskými obludami, tak s rejnoky či žraloky. Stanou před nejjedovatějšími a nejnebezpečnějšími zvířaty světa, a když už máme všichni strachu tak akorát :-), přeplouváme do klidnějšího oboru mikrobiologie. Tady si v prostředí badatelském mikroskopujeme a rozmnožujeme kvasinky či nálevníky. Pokud chceme zažít nepatrně adrenalinu, naplánujeme si odpoledne plné experimentů. A aby se dostalo i na nás, co by zástupce „člověka“, vrháme se do světa antropometrie, zkoušíme zátěžové testy, měříme TK a děláme pokusy na lateralitu či hmat. Samozřejmě myslíme i na přírodu. S velkým nadšením jsme už byli čistit potok a již dnes víme, že určitě nezůstane jen u jednoho odpoledne v holinkách.

Z mladých badatelů mám ohromnou radost, těší mě jejich zájem, nadšení pro věc a veliké znalosti. Není tajemstvím, že si čas od času uděláme prostor k příjemnému posezení nad lahodným čajem s občerstvením, kde nechybí přátelská atmosféra a úsměvy na tvářích. A aby si naši badatelé přišli náležitou měrou na své, během května či června plánujeme společný výlet do světa zvířat. Je škoda, že co nevidět bude červen, kdy se opět na dva měsíce školní dveře uzavřou, ale není třeba smutnit. Od září nového školního roku totiž oblíbený kroužek „Mladý badatel“ bude určitě ve své činnosti pokračovat.

Ing. Martina Blahoutová