Historie Tovární 364

Budova školy ZŠ Dubí 1 v Tovární 364

Historie Tovární 364Do roku 1918 byla v Dubí pouze německá škola (jedná se o současnou budovu na Školním náměstí 177). Od roku 1919 dala tato německá škola k dispozici 2 třídy pro české žáky.

Toto bylo nedostačující a po celá desetiletí minulého století bylo požadováno zřízení samostatné české školy. Teprve v roce 1932 došlo k určitému zlomu. A jak je psáno v kronice:

Konečně dne 8. XI. 1932 dočkala se zdejší menšina radostného překvapení a po čtrnáctiletém usilování byl vyplněn její svatý požadavek. Téhož dne byly předány plány a rozpočty školy p. vrchním radou Trapem firmě Ing. Fr. Jenč, Fr. Hladeček a Fr. Kroft, stavitelé v Plzni – Úslavská čp. 21. Projektantem školy byl architekt Hlaváček z Prahy XII, Slezská 777. Stavba zahájena 8. III. 1933.

Slavnostní otevření nové budovy české školy v Dubí se konalo v neděli 10. září 1933. (Jedná se o budovu v Tovární ulici, kde v současnosti jsou první a druhé třídy a školní družina).

Během 2. světové války byla škola zavřena a k obnovení výuky došlo až 16. června 1945. Od tohoto data se vyučovalo v budově na Školním náměstí a po skončení poválečných úklidových prací i v budově v Tovární ulici.

Tovární 364